Is there any formula for determining/estimating the rpm gain/loss with the addition or subtraction of total weight added to the primary. Just attempting to limit the amount of times that my clutch has to be apart.
Thanks
Thanks
Concept Carbon
New member
I beleve 1 gram total is equal to 100rpm
Final Edit
sideshowBob said:LOL...I had to edit this due to messing it up on the first try!!
This formula will get you close:
Current RPM squared divided by Desired RPM squared X current weight = new weight
ie: current rpm = 8500
desired rpm = 8300
current clutch weight = 50 grams
8500 x 8500 = 72250000
8300 x 8300 = 68890000
72250000 divided by 68890000 = 1.049
1.049 x 50 = 52.45
new weight - original weight = amount to be added to each individual weight
52.45-50 = 2.45
So you would add approx 2 1/2 grams to each of your current weights to get your new desired RPM
---------------------------------------------------------------------------------------------
It works the same if you are trying to increase RPM as well.
Current RPM squared divided by Desired RPM squared X current weight =new weight
Current RPM = 8300 RPM
Desired RPM = 8500 RPM
8300 x 8300 = 68890000
8500 x 8500 = 72250000
68890000/72250000 = .953
Using the same 50 gram clutch weight
.953 x 50 = 47.65
50 - 47.65 = 2.35
So you would decrease each weight by 2.35 grams to get the new higher desired RPM
Make sense?
Speed is all about the Math!!!
LOL!
And you guys thought that school math on percentages was going to be useless !!!!
Hope this helps
Thumper1
New member
crap, thats a lot of math. but it works. although i always had the 1 gram = 100rpm theory in my head after all the clutching messing around i have did.
Thanks guys for at least a direction to try.
Rick
Rick